
МЗС України викликав тимчасового повіреного у справах Китаю та засудив залучення громадян КНР до війни Росії проти України.
Володимир Зеленський заявив, що в Донецькій області українські військові взяли в полон двох громадян Китаю, які воювали на стороні російської армії. МЗС України викликав тимчасового повіреного у справах Китаю і осудив залучення громадян КНР до війни Росії проти України. Пекін дані про полонених поки не коментував.
Китайці воюють проти України
“Є інформація про те, що таких громадян Китаю в підрозділах окупантів значно більше, ніж двоє. Зараз з’ясовуємо всі факти. Працюють розвідка, СБУ, відповідні підрозділи Збройних сил”, — написав Зеленський.
Він повідомив, що українські війська вступили в бій з шестю китайськими солдатами і двох з них взяли в полон.
Пост супроводжувався відео, на якому показано, як один з ймовірних китайських полонених в наручниках розмовляє китайською і, очевидно, описує недавній бій. В тому числі він жестикує і імітує звуки пострілів. Як передає AFP, цей чоловік говорить на мандаринській мові, найпоширенішій в Китаї, в тому числі він вживає слово “командир”.
Міжнародна реакція
Український президент закликав відреагувати на це США, Європу і “всіх у світі, хто хоче, щоб був мир”.
“Участь китайських громадян у складі російської армії, що вторглася в Україну, ставить під сумнів задекларовану позицію Китаю щодо миру і підриває довіру до Пекіна як відповідального постійного члена Ради Безпеки ООН”, — заявив голова МЗС України Андрій Сибіга.
Офіційний представник Державного департаменту США Таммі Брюс повідомила, що Вашингтон стурбований повідомленнями про полонених громадян Китаю. Вона додала, що дії Китаю дозволяють Росії продовжувати війну в Україні, оскільки ця країна постачає Москві близько 80% необхідних їй товарів подвійного призначення.
Китай формально заявляє про нейтралітет щодо питання російсько-української війни, однак протягом всього повномасштабного вторгнення зберігає тісні зв’язки з Москвою і не приєднується до західних санкцій проти неї.
Китайці в російській армії
Агентство AFP повідомляє з посиланням на неназваного українського чиновника, що полонені громадяни Китаю, ймовірно, за своєю ініціативою підписали контракт з російською армією, а не були відправлені на війну Пекіном.
Французька газета Le Monde раніше повідомляла, що виявила близько 40 облікових записів у Douyin (дочірньому додатку TikTok, доступному тільки в Китаї), власники яких стверджують, що вони служили в російській армії.
The Telegraph також стверджує, що в березні в соцмережах з’явилося окреме відео, на якому, ймовірно, зображені китайські найманці, які воюють на стороні Росії в Україні. На неперевіреному ролику, який був знятий у Селидовому поблизу Покровська, військові з східноазіатською зовнішністю наносять графіті китайськими ієрогліфами на стіни зруйнованого будинку.
На відео також було видно, пишуть журналісти, що солдати екіпіровані і одягнені в форму, аналогічну тій, яку в останні часи носять регулярні частини російської армії.
The Telegraph додає, що на правому плечі одного з бійців видно шеврон з надписом BARS — це абревіатура російського армійського резерву, який після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року перетворився в мережу нерегулярних підрозділів.