
Сполучені Штати вважають, що Північноатлантичний Альянс має взяти на себе провідну роль у питаннях військової підтримки України.
Про це заявила помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Кетрін Томпсон під час виступу в Конгресі.
«Члени Альянсу роблять кроки в цьому напрямку. Минулого місяця, наприклад, Велика Британія приймала у себе контактну групу з питань оборони України. Велика Британія і Франція також взяли на себе зобов’язання докласти додаткових зусиль для забезпечення тривалого миру в Україні», – сказала вона.
За словами Томпсон, НАТО відігравало ключову роль у стратегії США протягом Холодної війни. Проте після її завершення багато країн Альянсу забули, наскільки важливо інвестувати у власну безпеку.
Замість цього, за її словами, країни звикли до тривалого миру, який панував у Європі, й почали скорочувати свої збройні сили
Томпсон зауважила, що Західна і Центральна Європа є домівкою для кількох найбільших і найзаможніших економік світу, але ці країни недостатньо вкладали у свою оборону.
Генерал армії США Крістофер Г. Каволі, командувач Європейським командуванням Збройних сил США та верховний головнокомандувач об’єднаних збройних сил НАТО в Європі, наголосив, що загроза з боку Росії лише зростатиме в найближчі роки.
За його словами, Росія вже продемонструвала готовність застосовувати військову силу для досягнення своїх геополітичних цілей, а також активно проводить кампанію дестабілізації як у Європі, так і за її межами.
Каволі зазначив, що це змусило європейські країни збільшити витрати на оборону — темпи, яких не спостерігалося з часів Холодної війни. Загалом, за його словами, оборонні інвестиції зросли на 40% порівняно з лютим 2022 року.
Роль НАТО у підтримці України
Нагадаємо, що ще у грудні 2024 року стало відомо, що НАТО вже взяло на себе координацію західної військової допомоги Україні.
Штаб нової місії, яка має назву NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU), розміщений на території американської військової бази в німецькому місті Вісбаден.
Загальна чисельність особового складу NSATU становитиме близько 700 осіб. До нього увійдуть, зокрема, військовослужбовці, дислоковані у Штабі Верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі (SHAPE) у Бельгії, а також на логістичних об’єктах у Польщі та Румунії.
Місія NSATU є лише одним зі «стовпів підтримки» України. Іншим таким елементом є JATEC (Analysis, Training, and Education Centre) — центр аналізу, підготовки та освіти, розташований у Польщі.
Цей центр дозволить Україні ділитися бойовим досвідом, здобутим у війні проти Росії, а також створить платформу для спільного навчання та тренувань Збройних сил України разом із партнерами з НАТО.