Nadciągają burze. IMGW wydało ostrzeżenie (PROGNOZA POGODY) Sprawdź, gdzie wystąpią lokalne burze.
W środę nad Polską zapanuje zmienna pogoda z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu i gradem dla dwóch województw. Sprawdź, gdzie będzie burza i jakie będą temperatury.
Według prognozy IMGW, w środę nad morzem będzie najwięcej słonecznych przejaśnień. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie zmienne, z przewagą większej ilości chmur i deszczu. Na południu mogą wystąpić burze z gradem.
Ostrzeżenie IMGW
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnymi opadami deszczu i gradem dla województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 12:00 do 22:00 w środę. Możliwe są opady deszczu od 20 do 30 mm oraz grad o średnicy do 2 cm.
Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na wschodzie i nad morzem do 24 na zachodzie. W Zakopanem najzimniej, 15 stopni. Wiatr będzie słaby, umiarkowany, w czasie burz porywy wyniosą do 60 km/h, północno-wschodni.
W nocy sporo chmur i wszędzie możliwe słabe opady deszczu. Na południowym wschodzie zanikające burze. Temperatura minimalna od 9 stopni Celsjusza na Podlasiu do 14 na zachodzie.
Co to jest burza?
Burza to gwałtowne zjawisko atmosferyczne, które charakteryzuje się silnym wiatrem, obfitymi opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi. Bezpośrednią przyczyną powstania burzy jest zderzenie dwóch mas powietrza o dużej różnicy temperatur. Burze mogą występować przez cały rok, ale największą aktywność mają od kwietnia do października. Przeważnie w miesiącach letnich szybko powstają chmury kłębiaste z których tworzą się chmury burzowe.
Jak sprawdzić, gdzie jest burza?
Aby sprawdzić, gdzie jest burza, można skorzystać z mapy burzowej online , która pokazuje aktualne wyładowania atmosferyczne w Polsce i Europie. Mapa burzowa jest podstawowym narzędziem dla łowcy burz do lokalizacji zjawisk atmosferycznych. Aby określić odległość burzy w kilometrach należy policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do grzmotu który usłyszymy. Każda sekunda to około 340 metrów bo z taką prędkością rozchodzi się dźwięk (340m/s). Przykładowo grzmot po 5 sekundach od pojawienia się błyskawicy – 5×340 =1700 metrów (1,7km).
⚠️UWAGA⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 14, 2023
‼️NOWE OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE #IMGW ‼️
⚫️SUSZA HYDROLOGICZNA
W związku z występującymi niskimi przepływami wody, na obszarze zlewni dolnej Narwi, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.
Szczegóły:
➡️https://t.co/iRAKWQIlyp#susza pic.twitter.com/ylZhxmkBAJ